Ingersoll-Rand 308B Straight Air Die Grinder Kit, 1/4 in Collet, 0.33 hp, 7 to 28 cfm Air Flow, 90 psi, 25000 rpm Speed
Description
If you're looking for powerful performance, the 302B and 308B die grinders are your best bet. With a right angle configuration and a compact, straight option, you'll be able to easily reach tight workspaces with ease.
Invoice Description
Features
Back To Top- Comfort: the composite housing on these models is lightweight and contoured for increased comfort and protection from temperature fluxuations
- Access: with two configurations in the 302B and 308B, you can find a die grinder that fits your needs and reaches all your tough spots
- Piped away exhaust ready: these die grinders are compatible with "piped away" exhaust kits, so you can transfer exhaust away from you and your workspace
Tech Specs
Back To Top| Type | Straight |
|---|---|
| Speed | 25000 rpm |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Exhaust Location | Rear |
| Throttle Style | Lever |
| Minimum Hose Size | 3/8 in |
| Sound Level | 103 dBA Power/92 dBA Pressure |
| Dimensions | 6.85 in L |
| Brand | Ingersoll Rand |
| In Stock | N |
| Air Flow Rate | 7 to 28 cfm |
| Air Pressure | 90 psi |
| Collet Capacity | 1/4 in |
| Handle Type | Straight |
| Housing Material | Composite |
| Tool/Kit | Kit |