Irwin® Hanson® 9434 Flat Hex Threading Die, 3/8-16 Thread UNC Thread, 3/8 in THK, 1.137 in OD Die, High Carbon Steel
Features
Back To Top- Recommended for use with hexagon die stock
- Die can be used with a wrench or socket when space is limited
- Advanced die geometry provides faster cutting and longer life
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Brand | Irwin Hanson |
| Die Outside Diameter | 1.137 in |
| Hex Size | 1 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Thickness | 3/8 in |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 3/8/2016 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Flat |