Irwin® Vise-Grip® 274102 Heavy Duty Pipe Wrench, 2 in Pipe, 14 in OAL, Quick-Adjusting Jaw, Blue Cast Iron Handle, Spin Nut Adjustmen
Invoice Description
CAST IRON PIPE WRENCH, 14IN 2INJAW HEAVY DUTY HARDENED TEETH, HANETH IRWIN VISE-GRIP PIPE WRENCHES
Features
Back To Top- Constructed from the highest grade cast iron, forged and heat treated to ensure maximum durability
- Unique hammer head design provides a flat surface for hammering
- Easy spin adjusting nut is heat treated for durability
- Wide I-Beam handle design provides better weight distribution
- Drop forged jaw is heat treated to resist distortion or breakage
- Hardened teeth provide tremendous bite
- Housing constructed of heavy duty cast iron
Tech Specs
Back To Top| Brand | Irwin Vise-Grip |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Adjustment Type | Spin Nut |
| Handle Color | Blue |
| Handle Material | Cast Iron |
| Handle Type | I-Beam |
| Jaw Capacity | 2-1/4 in |
| Jaw Material | Drop Forged Alloy Steel |
| Jaw Type | Quick-Adjusting |
| Outside Diameter Tubing | 2 in |
| Overall Length | 14 in |
| Pipe Capacity | 2 in |
| Type | Heavy Duty |