Jackson® 1196300 Engineer Sledge Hammer, 16 in OAL, 3 lb Forged Steel Head, Hickory Wood Handle
Description
The Engineer Hammer features a 16 in hickory handle and a 3 lb double face forged steel hammer head, perfect for heavy hammering or demolition work. This units makes driving spikes or wedges easier. This is a great choice for personal or professional use.
Invoice Description
Features
Back To Top- This units makes driving spikes or wedges easier
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 16 in |
|---|---|
| Face Type | Double |
| Face Diameter | 1-1/2 in |
| Head Weight | 3 lb |
| Head Material | Forged Steel |
| Head Length | 4-3/4 in |
| Handle Material | Hardwood |
| Brand | Jackson |
| In Stock | Y |
| Handle Type | Straight |
| Head Width | 1-1/2 in |
| Finish | Seal Coated |
| Handle Length | 60 in in |
| Type | Heavy Duty |