Jackson® 1199400 Sledge Hammer, 36 in OAL, 12 lb Forged Steel Head, Hickory Wood Handle
Description
The 12 lb double faced sledge hammer with 36 in hickory handle. The hammer is used for general sledging operations in striking wood, concrete, metal and stone. The traditional hickory will not splinter and will last for years to come.
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Face Type | Double |
|---|---|
| Head Weight | 12 lb |
| Head Material | Forged Steel |
| Handle Material | Hickory Wood |
| Brand | Jackson |
| In Stock | Y |
| Face Diameter | 2-5/8 in |
| Handle Type | Straight |
| Head Length | 7 in |
| Head Width | 2-1/4 in |
| Overall Length | 36 in |