Jacobs® Hand-Tite® 31037D 513-2M Keyless Drill Chuck, 0.062 to 0.5 in Capacity, 3/8-24 Mounting, Plain Bearing
Invoice Description
DRILL CHUCK KEYLESS 1/2IN 3/8-24 MOUNT BLACK FINISH
Features
Back To Top- Split bite jaw, increases grip over standard bite chucks by providing more contact with the bit
- Superior gripping force, provides high mechanical advantage to convert hand tightening torque into superior bit gripping force
- Steel/plastic chuck
- Anti-lock nut prevents chuck from locking open
- Fits all 10 mm and 13 mm variable speed corded and cordless portable drills
- Precision operation, meet or exceed stringent DIN run-out and dimensional specifications
- Ergonomic design, material and surface finish combinations result in increased comfort and performance
- Rugged, constructed of high performance material to maximize durability and performance
- Hammerlock® mechanism, positive locking mechanism prevents loosening in hammer and other high vibration applications
- Hard nose/black finish
Tech Specs
Back To Top| Type | Keyless |
|---|---|
| Series | 513-2M |
| Capacity | 0.062 to 0.5 in |
| Bearing Type | Plain |
| Closed Length | 2.9 in |
| Outside Diameter | 1.68 in |
| Brand | Jacobs |
| In Stock | Y |
| Mounting Type | 3/8/2024 |