JET® 180420 JCP Cable Puller, 2 ton Lifting, 3/16 in Dia x 6 ft L, 21 in Min Between Hooks
Description
Jet® JCP series cable pullers incorporate proven industrial designs that lift, lower, stretch or pull heavy loads. JET JCP series cable pullers are manufactured with lightweight zinc plated steel to resist corrosion and a double sealed ratchet wheel brake system increasing safety on the jobsite.
Invoice Description
Features
Back To Top- General purpose cable puller designed to lift, lower, stretch or pull heavy loads
- Lightweight zinc plated steel construction to resist corrosion
- Double solid cast aluminum ratchet wheel brake system holds load securely in any position
- Concealed spring lever control prevents accidental release
- Drop forged hooks with safety latches are standard
- Aircraft quality 3/16 in cable
- Certification - load tested to 125% of capacity with certificate
Tech Specs
Back To Top| Series | JCP |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft ft |
| Cable Diameter | 3/16 in in |
| Minimum Between Hooks | 21 in in |
| Handle Length | 16-1/2 in in |
| Ratchet Type | Double Sealed |
| Material | Steel |
| Brand | JET |
| In Stock | Y |
| Lifting Capacity | 2 ton ton |