JET® 252010 PT Series Heavy Duty Manual Trolley, 2000 lb Load, 3 to 8 in, 4 in, 39 in
Description
JET PT series heavy duty manual trolleys are available in capacities from 1/2 ton to 10 tons. Built with heavy gauge steel for increased durability, the large steel wheels and thicker bearings provide smear movement on a variety of beams. The built-in bumper guards increase user safety and extend the life of the trolley.
Invoice Description
Features
Back To Top- Durability
- Welded heavy gauge steel frame and powder coat finish provide maximum durability and protection
- Hardened large steel wheels and thicker double sealed lubricated ball bearings provide smear movement
- Built-in bumper guards on the side plates increase safety and extend trolley life
- Built with heavy gauge steel for increased durability, the large steel wheels and thicker bearings provide smear movement on a variety of beams
- Easily adjustable to wide flange H-beams, standard I-beams or curved track with the included spacer washers
- Load tested to 125 percent of capacity with certificate
Tech Specs
Back To Top| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Series | PT Series |
| Load Capacity | 2000 lb |
| Fits Beam Flange Width | 3 to 8 in |
| Fits Beam Height | 4 in |
| Minimum Radius Curve | 39 in |
| Wheel Material | Steel |
| Brand | JET |
| In Stock | N |