JET® 505630 R12 Reversible Angle Pneumatic Drill, 3/8 in Keyed Chuck, 1/2 hp, 4 cfm Air Flow, 90 psi, 8 in OAL
Invoice Description
3/8" REVERSIBLE ANGLE DRILL 3/8" REVERSIBLE ANGLE DRILL, IND DUTY, 1200RPM
Features
Back To Top- Rated to last for those demanding 12 hour days, the R12 series air tools are built to tackle the most extreme jobs
- Engineered for Overtime, these tools feature the superior strength and durability needed across a wide range of applications
- Industrial Jacobss keyed chuck efficiently transfers torque when needed
- Low profile angled head for work in tight spots
- Ergonomically designed grip absorbs vibration and reduces hand fatigue
- Bottom-mounted, forward reverse switch locks in place
- Variable speed trigger for precise speed control
- Rugged, ball bearing design for durability
- Head rotates 360 deg for increased versatility in awkward applications
Tech Specs
Back To Top| Type | Reversible Angle |
|---|---|
| Series | R12 |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Chuck Type | Keyed |
| Speed | 1200 rpm |
| Sound Level | 97 dBA |
| Brand | JET |
| In Stock | Y |
| Air Flow Rate | 4 cfm |
| Air Inlet | 1/4 in NPT |
| Air Pressure | 90 psi |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Minimum Hose Size | 3/8 in |
| Overall Length | 8 in |
| Reversible | Yes |
| Tool/Kit | Bare Tool |