JET® 505731 R12 Palm Style Random Orbital Sander, 6 in Pad, 3 cfm Air Flow, 90 psi
Invoice Description
6" RANDOM ORBITAL SANDER R12, 6" RANDOM ORBITAL SANDER
Features
Back To Top- Random orbital sander with a balanced sanding pad for swirl-free finishes
- Composite housing improves balance and reduces weight
- Ergonomically designed grip absorbs vibration and reduces hand fatigue
- Exhaust silencer provides quiet operation
Tech Specs
Back To Top| Type | Palm Style |
|---|---|
| Series | R12 |
| Pad Size | 6 in |
| Horsepower | 0.25 hp |
| Air Pressure | 90 psi |
| Air Inlet | 1/4 in NPT |
| Minimum Hose Size | 3/8 in |
| Sound Level | 76 dB |
| Dimensions | 5-3/4 in L |
| Brand | JET |
| In Stock | Y |
| Air Flow Rate | 3 cfm |
| Handle Type | Ergonomic |
| Orbits per Minute | 12000 rpm |
| Tool/Kit | Bare Tool |