JET® 577102 Shop Bench Grinder, 8 in Dia Wheel x 1 in W Wheel, 5/8 in Arbor/Shank, 3450 rpm Speed, 1 hp
Description
For shops that may be short on space, a cast iron JET bench grinder delivers work power and pristine finishes. Built to withstand the high-volume demands of even the busiest shops, this high quality machine grinds, sharpens and smooths with equal precision and flawless results.
Invoice Description
Features
Back To Top- For added safety, the JBG-8A follows strict guidelines and electrical requirements to be UL listed
- Totally enclosed pre-lubricated ball bearings
- Rubber mounts prevent movement
- Cast iron wheel guards and dust vents
- One-piece quick adjusting spark guards
- Large eye shields with quick adjustment
- Adjustable tool rests
- Fine and coarse vitrified grinding wheels included
- Heavy duty guarded toggle switch
Tech Specs
Back To Top| Wheel Diameter | 8 in |
|---|---|
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Speed | 3450 rpm |
| Wheel Width | 1 in |
| Horsepower | 1 hp |
| Voltage Rating | 115 VAC |
| Amperage Rating | 7/3.5 A |
| Wheels Center-Center | 14-11/16 in |
| Dimensions | 19 in L x 12 in W x 11 in H |
| Brand | JET |
| In Stock | Y |
| Bare Tool/Kit | Bare Tool |