Justrite® 7110100 Type I Safety Can With Full Fisted Grip Handle, 1 gal Capacity, 9-1/2 in Dia x 11 in H, Galvanized Steel, Red
Invoice Description
SAFETY CAN, TYPE I, 1 GAL RED STEEL CAN, 11" OAL, NO FLEX SPOUT, 1 GAL JUS 7110100
Features
Back To Top- Designed with a single spout for filling and pouring, the sealed lid features automatic positive pressure relief that vents between 3 and 5 psig (0.2 and 0.35 bar) to guard against rupture or explosion
- Made from high grade coated steel, each can is tested to guarantee 100% leakproof construction
- The tough powder coat finish resists chemicals and stands up to demands of rigorous use
- High performance, chemical resistant stainless steel flame arrester that stops flashback ignition, provides faster liquid flow and offers exceptional durability and corrosion protection for long life
- Cans up to 1 quart (1 L) feature a trigger release handle, while larger capacities have a swinging handle to greatly ease carrying of heavier loads
- Large label ID zone on swing-handle cans provides writing space to identity contents, department location, or individual user name
- Unique counterbalance design with full-fisted grip handle offers gravity-assisted pouring
- Precision arrester screen stops flashback ignition to reduce fire risk
- Superior chemical resistance, excellent corrosion protection, long length for safe insertion of gas nozzle, faster liquid flow
- Self-venting, self-closing leak tight lid prevents ruptures from pressure build up and controls vapours and sp
Tech Specs
Back To Top| Type | Type I |
|---|---|
| Capacity | 1 gal |
| Diameter | 9-1/2 in |
| Height | 11 in |
| Length | 11-1/2 in |
| Width | 7-1/4 in |
| Material | Galvanized Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Brand | Justrite |
| In Stock | N |