Kidde® 466142 Basic Disposable Multi-Purpose Recreational Fire Extinguisher With 322057 Plastic Strap Bracket, Dry Chemical Extinguisher, Class: A/B/C, UL Rating: 1-A:10-B:C, Extinguishing Agent: Monoammonium Phosphate
Description
Suitable for use on Class A (trash, wood and paper), Class B (liquids and gases) and Class C fires (energized electrical equipment). The recreational unit is fitted with a pressure gauge that provides at a glance status, is manufactured from lightweight aluminum and a tough aluminum valve assembly.
Invoice Description
Features
Back To Top- Easy to read gauge tells you fire extinguisher is charged and ready for use
- Clear instruction label using graphics to show steps required to operate extinguisher
- Easy to pull safety pin
- Rust and impact-resistant nylon handle
- Nylon lever
- Coast guard (U.S.C.G) approved when fitted with supplied mounting bracket
- UL approved strap retention bracket
Tech Specs
Back To Top| Brand | Kidde |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Capacity | 2.5 lb |
| Class | A/B/C |
| Cylinder Material | Aluminum |
| Diameter | 3-1/4 in |
| Discharge Time | 8 to 12 s |
| Extinguishing Agent | Monoammonium Phosphate |
| Handle Material | Nylon |
| Height | 14.2 in |
| Operating Pressure | 100 psi |
| Range Maximum | 6 to 8 ft |
| Type | Basic Disposable Multi-Purpose Recreational |
| UL Rating | 1-A:10-B:C |
| Valve Material | Nylon |