Kidde® 466206 Pro 20 MP Rechargeable Fire Extinguisher With Wall Hanger, Multi-Purpose Dry Chemical Extinguisher, Class: A/B/C, UL Rating: 6-A:80-B:C
Description
The Pro 20 MP unit is fitted with a pressure gauge that provides at-a-glance status, cylinder is manufactured from impact-resistant steel and the valve assembly is all metal.
Invoice Description
Features
Back To Top- Easy to read gauge tells you fire extinguisher is charged and ready for use
- Clear instruction label using graphics to show steps required to operate extinguisher
- Easy to pull safety pin
- Tough impact-resistant metal valve, handle and lever
- 18 lb of fire extinguishing agent (average)
- UL approved wall hanger
- Powder coated cylinder for corrosion protection
Tech Specs
Back To Top| Brand | Kidde |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Capacity | 18 lb |
| Class | A/B/C |
| Cylinder Material | Mild Steel |
| Diameter | 7 in |
| Discharge Time | 19 to 22 s |
| Handle Material | Metal |
| Height | 21.6 in |
| Operating Pressure | 195 psi |
| Range Maximum | 20 ft |
| Series | Pro 20 MP |
| Type | Rechargeable |
| UL Rating | 6-A:80-B:C |
| Valve Material | Metal |
| Extinguishing Agent | Dry Chemical |