KleenGuard™ 46004 A30 Breathable Disposable Coverall, XL, White, SMS Fabric, 29-3/4 in Chest, 41 in L Inseam
Description
When your workers are in nonstop contact with dirt and grime where light splashes exist, KleenGuard* chemical A30 breathable splash and particle protection coveralls are a must. They’re designed to move with you - and your employees - while protecting against hazardous dry particles, aerosols and non-hazardous light liquid splash. These protective garments feature the breathable Microforce fabric. Features to provide more protection include the seamless front (for primary exposure area), 1 inch zipper flap and open wrists and ankles they feature Reflex design, which offers excellent fit (with elastic back) and freedom of movement. The material is strong and abrasion-resistant, and filters out many water based liquids and dry particles. They are a popular choice for environments such as pharmaceutical research, aerospace, maintenance and general manKleenGuard* chemical
Invoice Description
Features
Back To Top- KleenGuard* chemical A30 are designed to protect against dirt, grime and light splashes and are made with breathable Microforce barrier fabric
- This protective apparel features an intricate web of micro-fibers that filter out many water based liquids and dry particulates
- Reflex coverall design offers excellent fit and freedom of movement (also includes elastic back)
- Passes NFPA 99 for anti-static (anti-stat) materials
Tech Specs
Back To Top| Type | Breathable |
|---|---|
| Series | A30 |
| Size | XL |
| Color | White |
| Material | SMS Fabric |
| Chest Size | 29-3/4 in |
| Inseam Length | 41 in |
| Fabric Weight | 1.45 oz |
| Seam Style | Serged |
| Closure Type | 1 in Flap/Shell-Zipper Front |
| Brand | KleenGuard |
| In Stock | Y |
| Resists | Dirt, Grime and Light Splashes, Water Based Liquids and Dry Particulates |