Klein® D2000-28 2000 Heavy Duty Cutting Plier, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in THK Steel Oval Jaw, 8.063 in OAL
Invoice Description
DIAGONAL CUTTING PLIERS,8IN HIGH-LEVERAGE, PLASTIC DIPPED HANDLES, KLEIN DIAGONAL CUTTING PLIERS
Tech Specs
Back To Top| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Series | 2000 |
| Jaw Type | Oval |
| Jaw Size | 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in THK |
| Jaw Material | Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Overall Length | 8.063 in |
| Color | Light Blue |
| Brand | Klein |
| In Stock | Y |
| Cut Type | Diagonal/High Leverage |
| Finish | Black Oxide/Polished Chrome |
| Handle Length | 4-3/4 in |