Klein® D203-8 Heavy Duty Long Nose Plier, Tool Steel Jaw, 2.313 in L x 1 in W Jaw, 8.438 in OAL
Invoice Description
LONG NOSE PLIERS,8IN,HD, SIDE CUTTER,SLIM HEAD,DIPPED HANDLE, KLEIN LONG NOSE PLIERS
Features
Back To Top- Needle Nose Pliers with heavier design for greater cutting power
- Extended handles provide added reach and leverage
- Slim head design for working in confined areas
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
Tech Specs
Back To Top| Brand | Klein |
|---|---|
| In Stock | N |
| Applicable Materials | Steel |
| Color | Yellow |
| Cutter Included | Yes |
| Handle Material | Plastic |
| Jaw Length | 2.313 in |
| Jaw Material | Tool Steel |
| Jaw Width | 1 in |
| Overall Length | 8.438 in |
| Type | Heavy Duty |