Klein® D213-9ST Square Nose Ironworker's Plier, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in THK Tool Steel Jaw, 9.35 in OAL
Description
Klein® specializes in the making of the world's finest pliers. Pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job-matched for every kind of work you do; designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.
Invoice Description
Features
Back To Top- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Custom, us made tool steel
- Heavy duty knurled jaws
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Spring loaded action for self-opening
- Twists and cuts soft annealed rebar tie wire
Tech Specs
Back To Top| Type | Square Nose |
|---|---|
| Jaw Type | Knurled |
| Jaw Size | 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in THK |
| Jaw Material | Tool Steel |
| Handle Length | 7-3/8 in |
| Handle Material | Plastic |
| Overall Length | 9.35 in |
| Color | Blue |
| Brand | Klein |
| In Stock | Y |
| Cut Type | High Leverage |
| Handle Type | Hook Bend |
| Nominal Capacity | 1-3/8 in |