Klein® D228-8 Cutting Plier, 1-3/16 in Nominal, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in THK Steel Oval Jaw, 8.063 in OAL, Flush Cut
Invoice Description
DIAGONAL CUTTING PLIERS,8IN HIGH-LEVERAGE, CURVED,RED DIPPED HANDLES, KLEIN DIAGONAL CUTTING PLIERS
Features
Back To Top- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs
Tech Specs
Back To Top| Jaw Type | Oval |
|---|---|
| Jaw Size | 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in THK |
| Jaw Material | Steel |
| Finish | Black Oxide/Polished Chrome |
| Handle Material | Plastic Dipped |
| Overall Length | 8.063 in |
| Color | Red |
| Brand | Klein |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Aluminum/Copper/Gold/Nickel/Nylon/Plastic/Silver |
| Cut Type | Flush |
| Handle Length | 6 in |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Nominal Capacity | 1-3/16 in |