Klein® D248-8 Cutting Plier, 3/4 in Nominal, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in THK Steel Short/Oval Jaw, 8.063 in OAL, Flush Cut
Invoice Description
DIAGONAL CUTTING PLIERS,8IN, HIGH-LEVERAGE, CUSHIN GRIP,DIPPED HANDLES, KLEIN DIAGONAL CUTTING PLIERS
Features
Back To Top- Angled head design for easy work in confined spaces
- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire
- Induction hardened cutting edges for extended life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
Tech Specs
Back To Top| Jaw Type | Short/Oval |
|---|---|
| Jaw Size | 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in THK |
| Jaw Material | Steel |
| Handle Length | 6-3/4 in |
| Handle Material | Plastic Dipped |
| Overall Length | 8.063 in |
| Color | Red |
| Brand | Klein |
| In Stock | Y |
| Cut Type | Flush |
| Finish | Black Oxide/Polished Chrome |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Nominal Capacity | 3/4 in |