Kraft Tool PL374 Coarse Cell Float, 8 in L x 4 in W, Aluminum, Rubber Texture Blade
Description
The 8 in x 4 in red rubber pad is securely cemented to the flat aluminum back. The 0.062 in aluminum backing is lightweight, yet strong for applying a rough or texture finish to plaster or concrete. The pad is 5/8 in thick with a coarse finish that creates a cushioning and considerable wear before replacement. The precisely balanced 7-1/4 in smooth wood handle is comfortable to grip.
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Type | Coarse Cell |
|---|---|
| Blade Type | Texture |
| Blade Length | 8 in |
| Blade Width | 4 in |
| Blade Thickness | 5/8 in |
| Blade Material | Aluminum, Rubber |
| Handle Size | 7-1/4 in L |
| Handle Material | Wood |
| Backing Material | Aluminum |
| Brand | Kraft Tool Co. |
| In Stock | Y |