LACKMOND® HA141251SPP SPP Series Laser Weld Segmented Diamond Blade, 14 in Dia Blade, 1/8 in W, 1 in, 20 mm Arbor/Shank, Wet/Dry Cutting
Description
The SPP series is an excellent cost performance value. They are engineered with U-slot gullets to aid in cooling and remove debris from the cut.
Invoice Description
DIAMOND ASPHALT BLADE, 14IN DRY CUT, GREEN, BEAST, 1IN-20MM ARBOR,HIGH SPD LACKMOND ASPHALT BLADES
Features
Back To Top- Very fast and aggressive cutting
- Long life
Tech Specs
Back To Top| Type | Laser Weld Segmented |
|---|---|
| Series | SPP |
| Blade Diameter | 14 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in, 20 mm |
| Cutting Condition | Wet/Dry |
| Kerf | 1/8 in |
| Maximum Speed | 4365 rpm |
| Applicable Materials | Asphalt and Lightweight Block |
| Brand | LACKMOND |
| In Stock | Y |
| Bond Type | Sintered |
| Cutting Width | 1/8 in |
| Segment Height | 12 mm |