LACKMOND® LSE1412520EP LSE-EP Segmented Diamond Blade, 14 in Dia Blade, 1/8 in W, 20 mm Arbor/Shank, Wet/Dry Cutting
Description
The LSE Series steel cutting blades utilize vacuum brazed diamonds for excellent performance in tougher applications. Silicon carbide is electroplated to the blade core.
Invoice Description
Features
Back To Top- Very fast, aggressive and clean cutting
- Long life
- Silicon carbide electroplated core
Tech Specs
Back To Top| In Stock | N |
|---|---|
| Applicable Materials | Ductile Iron and Steel |
| Arbor/Shank Size | 20 mm |
| Blade Diameter | 14 in |
| Bond Type | Electro-Plated |
| Cutting Condition | Wet/Dry |
| Cutting Width | 1/8 in |
| Kerf | 1/8 in |
| Maximum Speed | 4365 rpm |
| Segment Height | 5 mm |
| Series | LSE-EP |
| Type | Segmented |
| Brand | LACKMOND |