LACKMOND® LSE141501PRO LSE-PRO Segmented Diamond Blade, 14 in Dia Blade, 0.15 in W, 1 in, 20 mm Arbor/Shank, Wet/Dry Cutting
Description
The Ultimate high speed diamond blade for metal cutting applications! Lackmond's new LSE-PRO Series blade is designed to cut metal, stainless steel, ductile iron, rebar, studs, bolts, pipe, sectional tubing and more. This series is a higher performance version of our popular LSE steel cutting blades with both excellent speed and blade life.
Invoice Description
Features
Back To Top- Very fast, aggressive and clean cutting
- Ultra long life
Tech Specs
Back To Top| Type | Segmented |
|---|---|
| Series | LSE-PRO |
| Blade Diameter | 14 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in, 20 mm |
| Cutting Condition | Wet/Dry |
| Segment Height | 5 mm |
| Kerf | 0.15 in |
| Applicable Materials | Metal, Stainless Steel, Ductile Iron, Rebar, Studs, Bolts, Pipe, Sectional Tubing and Steel |
| Brand | LACKMOND |
| In Stock | Y |
| Cutting Width | 0.15 in |
| Maximum Speed | 4365 rpm |