LACKMOND® SG14SPP1251 Laser Weld Segmented Diamond Blade, 14 in Dia Blade, 1/8 in W, 1 in/20 mm Arbor/Shank, Wet/Dry Cutting
Description
The SPP series cured concrete/general purpose blade is an excellent cost performance value designed to be used on both hand held and masonry. This blade bond is intended for use in a wide range of applications of medium hardness.
Invoice Description
Features
Back To Top- Very fast and aggressive cutting
Tech Specs
Back To Top| Type | Laser Weld Segmented |
|---|---|
| Series | SPP |
| Blade Diameter | 14 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in/20 mm |
| Cutting Condition | Wet/Dry |
| Kerf | 1/8 in |
| Maximum Speed | 4365 rpm |
| Applicable Materials | Cured Concrete and Masonry |
| Brand | LACKMOND |
| In Stock | Y |
| Bond Type | Sintered |
| Cutting Width | 1/8 in |
| Segment Height | 10 mm |