LACKMOND® SG7SPP Segmented Diamond Blade, 7 in Dia Blade, 0.09 in W, 7/8 in, DM, 5/8 in Arbor/Shank, Wet/Dry Cutting
Description
The SPP series general purpose segmented blades are an excellent cost performance value. They are designed to cut a variety of materials such as concrete, brick, block, natural stone and more.
Invoice Description
Features
Back To Top- Very fast and aggressive cutting
Tech Specs
Back To Top| Brand | LACKMOND |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Concrete, Brick, Block and Natural Stone |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in, DM, 5/8 in |
| Blade Diameter | 7 in |
| Bond Type | Sintered |
| Cutting Condition | Wet/Dry |
| Cutting Width | 0.09 in |
| Kerf | 0.09 in |
| Maximum Speed | 8730 rpm |
| Segment Height | 10 mm |
| Series | SPP |
| Type | Segmented |