Lenox® 3842438PW14 Wolf-Band® Portable Band Saw Blade, 44-7/8 in L, 1/2 in W x 0.02 in THK, 14 TPI, Bi-Metal Body
Invoice Description
PORTA-BAND BLADE, 44-7/8IN X 1/2IN, 14T 38PW14, BULK 25/CASE, SOLD PER EACH, LENOX PORTA BAND SAW BLADES
Features
Back To Top- Long lasting - high speed steel teeth provide a strong, long lasting cutting edge
- Shatter-resistant - bi-metal blades bend and resist breaking and extend blade life
- Exceptional value - professional performance and competitive pricing provide extraordinary cost per cut value
Tech Specs
Back To Top| Length | 44-7/8 in |
|---|---|
| Teeth per Inch | 14 TPI |
| Brand | Lenox |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Metals |
| Body Material | Bi-Metal |
| Cutting Capacity | 3/16 to 3/8 in |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Series | Wolf-Band� |
| Thickness | 0.02 in |
| Width | 1/2 in |