Lenox® Classic® 39559CLB103050 Smooth Cutting Welded Band Saw Blade, 10 ft L, 3/4 in W x 0.035 in THK, 6 to 8 TPI, Bi-Metal Blade, M42 HSS Tooth
Invoice Description
10FT X 3/4IN .035 6/8T CLASSIC BANDSAW BLADE
Features
Back To Top- The ultimate multi-purpose blade for production cutting
- M42 HSS edge for excellent heat and wear-resistance
- Shallow gullets for increased beam strength
- Patented Tuff Tooth™ design for strip resistance
- Variable tooth spacing and gullet capacity of this design reduces noise and vibration, while allowing faster cutting rates, long blade life and smooth cuts
- Typically vari-raker set provides quiet, efficient cutting and a smooth finish with less burr
- HSS tooth tips combined with flexible alloy steel backing material results in band saw blades that are the most cost effective choice for most metal sawing applications
- A wide variety of products are available to ensure optimal blade performance in your applications
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Type | Smooth Cutting Welded |
| Brand | Lenox |
| Back Type | Flexible/Spring Tempered Alloy Steel |
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Thickness | 0.035 in |
| Blade Width | 3/4 in |
| Hook Angle | 5 deg |
| Kerf | 0.058 in |
| Length | 10 ft |
| Side Set Degree | 0.0115 in |
| Teeth per Inch | 6 to 8 TPI |
| Tooth Form | Milled/Tuff Tooth�/Variable Pitch |
| Tooth Material | M42 HSS |
| Tooth Set | Raker/Variable Pitch |