Lenox Classic Pro 254234CPEHS Multi-Purpose, Bi-Metal Band Saw Blade, 25 ft 4 in L x 2 in W x 0.063 in Thk
Invoice Description
25FT4INx2IN 3/4TPI, CLASSIC PRO,BAND SAW BLADE, .063 THICKNESS,EXTRA HVY SET LENOX BAND SAW BLADES
Tech Specs
Back To Top| Type | Multi-Purpose, Bi-Metal |
|---|---|
| Length | 25 ft 4 in |
| Blade Width | 2 in |
| Blade Thickness | 0.063 in |
| Teeth per Inch | 3 to 4 TPI |
| Blade Material | M42 High Speed Steel |
| Tooth Form | Positive Rake |
| Tooth Set | Extra Heavy |
| Brand | LENOX |
| In Stock | N |