Lenox Set® Diemaster 2® 48219D2B123785 Smooth Cutting Welded Band Saw Blade, 12 ft 5 in L, 1/2 in W x 0.035 in THK, 3 TPI, Bi-Metal Blade, M42 HSS Tooth
Invoice Description
12FT5INx1/2IN3TPI,DIEMASTER II BAND SAW BLADE, .035 THICKNESS, #48219 LENOX BAND SAW BLADES
Features
Back To Top- Engineered for contour cutting
- Faster cutting with M42 HSS tooth edge
- Runs at twice the speed of carbon blades for faster, easier cutting
- Long blade life at high cutting rates
- Lasts 10X longer than carbon blades
- Similar in design to the skip form, this high raker blade can be used for materials which produce a discontinuous chip (such as cast iron) as well as for non-metallic materials
- HSS tooth tips combined with flexible alloy steel backing material results in band saw blades that are the most cost effective choice for most metal sawing applications
- A wide variety of products are available to ensure optimal blade performance in your applications
Tech Specs
Back To Top| Type | Smooth Cutting Welded |
|---|---|
| Length | 12 ft 5 in |
| Blade Width | 1/2 in |
| Blade Thickness | 0.035 in |
| Teeth per Inch | 3 TPI |
| Blade Material | Bi-Metal |
| Tooth Form | Hook/Milled/Straight |
| Brand | Lenox |
| In Stock | Y |
| Back Type | Flexible/Spring Tempered Alloy Steel |
| Hook Angle | 10 deg |
| Kerf | 0.06 in |
| Side Set Degree | 0.0125 in |
| Tooth Material | M42 HSS |
| Tooth Set | Lenox Set |