Lenox QXP 15611458QXP Bi-Metal Band Saw Blade, 15 ft 6 in L x 1-1/4 in W x 0.042 in Thk, 5 to 8 TPI, Steel Blade
Invoice Description
15FT6INx1-1/4IN 5/8 TPI, QXP BAND SAW BLADE, .042 THICKNESS, #1772366 LENOX BAND SAW BLADES
Tech Specs
Back To Top| Type | Bi-Metal |
|---|---|
| Length | 15 ft 6 in |
| Blade Width | 1-1/4 in |
| Blade Thickness | 0.042 in |
| Teeth per Inch | 5 to 8 TPI |
| Blade Material | Steel |
| Tooth Form | Extreme positive Rake |
| Brand | LENOX |
| In Stock | Y |