Lenox® Tri-Master® 89760TRB216400 Welded Band Saw Blade, 21 ft L, 1/2 in W x 0.025 in THK, 3 TPI, Carbide Tooth
Invoice Description
21FTx1/2IN 3TPI, TRIMASTER BAND SAW BLADE, .042 THICKNESS, #89760 LENOX BAND SAW BLADES
Features
Back To Top- Versatile carbide tipped blade
- Precision triple chip grind
- Smooth cuts, excellent finish
- High performance backing steel
- Excellent fatigue life
- General purpose blade perfect for cutting of a wide variety of materials
- Ideal for cutting aluminum, non-ferrous, tool steels, carbon steels, stainless steels, bearing steels, titanium alloys, mold steels wood and alloy steels
- Mercurized
- A good general purpose blade design for a wide range of applications
- High performance backing steel and optimized carbide grades give premium band sawing performance
- These band saws will cut faster and last longer than any other band saw blade in a wide variety of sawing applications
Tech Specs
Back To Top| Type | Welded |
|---|---|
| Length | 21 ft |
| Blade Width | 1/2 in |
| Blade Thickness | 0.025 in |
| Teeth per Inch | 3 TPI |
| Tooth Form | Precision Ground/Triple Chip |
| Brand | Lenox |
| In Stock | N |
| Back Type | High Performance Steel |
| Hook Angle | 6 deg |
| Kerf | 0.055 in |
| Side Set Degree | 0.015 in |
| Tooth Material | Carbide |