Lift-All® EE1802TIX12 Heavy Duty Eye and Flat Eye, 12 ft L x 2 in W, 3200 lb, Tuff-Edge, Type 3
Invoice Description
WEB SLING, 2INx12FT, FLAT EE, 1PLY, TOUGH EDGE II V-3200#, C-2500#, V.B-6400#, LIFT-ALL EYE-EYE WEB SLINGS
Features
Back To Top- Red core yarn warning system aids in the inspection process
- Tuff-Tag provides serial numbered identification for traceability
- Proven reliability
- Yellow treatment for abrasion resistance and extended sling life
- Polyester web is identified by single blue surface stripe
Tech Specs
Back To Top| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Width | 2 in |
| Length | 12 ft |
| Vertical Hitch Capacity | 3200 lb |
| Choker Hitch Capacity | 2500 lb |
| Basket Hitch Capacity | 6400 lb |
| Eye Length | 10 in |
| Web Grade | Webmaster 1600/Tuff-Edge II |
| Number of Plys | 1 |
| Sling Rating | Type 3 |
| Material | Tuff-Edge |
| Color | Silver with Blue Edge |
| Temperature Range | 200 deg F |
| Brand | Lift-All |
| In Stock | Y |