Little Giant® 505000 Submersible Utility Pump, 1200 gph Flow Rate, 1 in FNPT Outlet, 1 ph, 1/6 hp, Domestic
Invoice Description
PUMP, UTILITY, 1/6HP, 5A, SUBMERSIBLE, 115V, 10FT CORD,1200GPH, 1INFNPT, LITTLE GIANT 5-MSP PUMPS
Features
Back To Top- 1/6 hp shaded pole motor with overload protection
- Designed for continuous duty
- Pumps down to 1/8 in
- Removable inlet screen for easy cleaning
- Multiple power cord lengths available
- 380 watt
- 26.3 ft shut-off
- 10 ft cord
Tech Specs
Back To Top| Series | 5 Series |
|---|---|
| Flow Rate | 1200 gph |
| Outlet Size | 1 in FNPT |
| Voltage Rating | 115 VAC |
| Amperage Rating | 5/6.4 A Start |
| Temperature Rating | 120 deg F |
| Brand | LittleGIANT |
| In Stock | Y |
| Domestic/Import | Domestic |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 1/6 hp |
| Maximum Pressure | 11.4 psi |
| Phase | 1 ph |