Louisville® L-3016-06 Type IA Non-Conductive Weather Resistant Step Ladder, 6 ft H Ladder, 300 lb Load, 5 Steps, Fiberglass, A14.5
Invoice Description
STEP LADDER, 6FT, 300# FIBERGLASS, TYPE 1A L-3016 SERIES,MOLDED TOP, LOUISVILLE LADDERS
Features
Back To Top- Molded top with handyman's tool slots
- Slip-resistant boot
- Heavy-duty gusset bracing
- Inside spreader braces
- Double-rivet step construction
- Wide back braces
- Step depth of 3 in
- Safe for working around electricity
- Strong and durable
Tech Specs
Back To Top| Type | Type IA Non-Conductive Weather Resistant |
|---|---|
| Series | L-3016 |
| Ladder Height | 6 ft |
| Load Capacity | 300 lb |
| ANSI Code | A14.5 |
| Material | Fiberglass |
| Number of Steps | 5 |
| Base Spread | 40-1/16 in |
| Bottom Width | 21-13/16 in |
| Brand | Louisville |
| In Stock | Y |