M.K. Morse® 402026 Tapered Body Reciprocating Saw Blade, 9 in L x 3/4 in W, 6, Bi-Metal Body
Invoice Description
GENERAL PURPOSE BLADE, 9IN, 6TPI, BI-METAL, 5/PK, WOOD/METAL, BY PACK,402026, MORSE RECIPROCATING BLADES
Features
Back To Top- Tapered blade body best for plunge cutting
- Straight and variable tooth pitch which provide speed in cut and easier feed in wood
- Reinforced tooth design with compound relief provides high impact resistance
- Bi-metal construction for long cutting life and heat and wear resistant
Tech Specs
Back To Top| Type | Tapered Body |
|---|---|
| Length | 9 in |
| Width | 3/4 in |
| Thickness | 0.05 in |
| Teeth per Inch | 6 |
| Teeth Type | Reinforced/Positive Rake |
| Applicable Materials | Nail Embedded Wood, Wood and Wood Composites |
| Brand | M.K. Morse |
| In Stock | Y |
| Body Material | Bi-Metal |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Series | Master Cobalt� |