M.K. Morse® 402071 Hybrid Straight Body Reciprocating Saw Blade, 8 in L x 3/4 in W, 10/14, Bi-Metal Body
Invoice Description
DEMOLITION BLADE,8IN,10/14T BI-METAL, 5 PK, WOOD/METAL, BY PACK,402071, MORSE RECIPROCATING BLADES
Features
Back To Top- Straight blade body has a greater beam strength
- Straight and variable tooth pitch which provide speed in cut and a broader range of thickness applications
- Bi-metal construction for long cutting life and heat and wear resistant
Tech Specs
Back To Top| Type | Hybrid Straight Body |
|---|---|
| Length | 8 in |
| Width | 3/4 in |
| Thickness | 0.05 in |
| Teeth per Inch | 14-Oct |
| Teeth Type | Straight/Variable Pitch |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Metal, Plastic and Wood |
| Brand | M.K. Morse |
| In Stock | Y |
| Body Material | Bi-Metal |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Series | Master Cobalt� |