M.K. Morse® Master Cobalt® 400398 Hybrid Straight Body Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 3/4 in W, 10, Bi-Metal Body
Invoice Description
RECIP SAW BLADE, 6IN, 10TPI, BI-METAL, .035, 5/PK, SOLD BY PACK,400398, MORSE RECIPROCATING BLADES
Features
Back To Top- Straight blade body has a greater beam strength
- Straight and variable tooth pitch which provide speed in cut and a broader range of thickness applications
- Bi-metal construction for long cutting life and heat and wear resistant
Tech Specs
Back To Top| Series | Master Cobalt� |
|---|---|
| Length | 6 in |
| Width | 3/4 in |
| Thickness | 0.035 in |
| Teeth per Inch | 10 |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Body Material | Bi-Metal |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Metal, Plastic and Wood |
| Brand | M.K. Morse |
| In Stock | Y |
| Teeth Type | Straight/Variable Pitch |
| Type | Hybrid Straight Body |