M.K. Morse® Master Cobalt® 402569 Hybrid Straight Body Reciprocating Saw Blade, 10 in L x 3/4 in W, 10, Bi-Metal Body
Invoice Description
*** DISCONTINUED *** RECIP SAW BLADE, 10IN,10TPI,
BI-METAL, .035, 50/PK,SOLD BY EACH,402569, MORSE RECIPROCATING BLADES
Features
Back To Top- Straight blade body has a greater beam strength
- Straight and variable tooth pitch which provide speed in cut and a broader range of thickness applications
- Bi-metal construction for long cutting life and heat and wear resistant
Tech Specs
Back To Top| Series | Master Cobalt� |
|---|---|
| Length | 10 in |
| Width | 3/4 in |
| Thickness | 0.035 in |
| Teeth per Inch | 10 |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Body Material | Bi-Metal |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Metal, Plastic and Wood |
| Brand | M.K. Morse |
| In Stock | Y |
| Teeth Type | Straight/Variable Pitch |
| Type | Hybrid Straight Body |
Documents & Guides
Back To TopWarranty Information
Specification Sheet
Instruction/Installation Manual
Catalog
Videos
Back To TopSubstitute Items
M.K. Morse® Master Cobalt® 400244 Hybrid Straight Body Reciprocating Saw Blade, 12 in L x 3/4 in W, 10, Bi-Metal Body
Interchangeable Substitute
LEARN MORE