Makita® A-93859-25 Type 1 Cut-Off Wheel, 14 in Dia x 1/8 in THK, 1 in Center Hole, 36 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
14 x7/64 x1 36x CUT OFF WHEEL EACH, FERROUS METAL A36P GRIT, REINFORCED ARBOR MAKITA CUT OFF WHEELS
Features
Back To Top- Durability - industrial quality for smoother and faster cutting
- Cut-off wheel features a thin edge for efficient cutting in a variety of materials
- Durable construction for a long life
- Thin edge for less material removal and less wear on the wheel and tool
Tech Specs
Back To Top| Brand | Makita |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Applicable Materials | Steel and Ferrous Metals |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Size | 1 in |
| Grade | Medium |
| Grit | 36 |
| Reinforced | Yes |
| Specifications Met | OSHA 29 CFR 1910 1200 |
| Type | Type 1 |
| Wheel Diameter | 14 in |
| Wheel Hardness | P |
| Wheel Thickness | 1/8 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |