Marson AB4-4 Open End Blind Rivet, 1/8 in Dia x 0.4 in L, 1/4 in Dia x 0.04 in H Head, 0.129 to 0.133 in Hole
Invoice Description
ALUM/STEEL POP RIVET 1/8X .400 LONG .188-.250 GRIP RANGE 500 PER PKG.
Tech Specs
Back To Top| Type | Open End |
|---|---|
| Diameter | 1/8 in |
| Length | 0.4 in |
| Head Style | Button |
| Head Size | 1/4 in Dia x 0.04 in H |
| Hole Diameter | 0.129 to 0.133 in |
| Drill Size | NO 30 |
| Grip Range | 0.188 to 0.250 in |
| Shear Strength | 170 lb |
| Tensile Strength | 220 lb |
| Material | Aluminum Body/Steel Mandrel |
| Finish | Plain Body/Coated Mandrel |
| Brand | Arconic Fastening Systems |
| In Stock | Y |