Master Heat Guns, Switch (3 Pos-Off/Cold/Hot), 500 F, 12 A
Invoice Description
HEAT GUN, 300-500F,120V INDUSTRIAL,6FT CORD HEAVY DUTY DIE CAST MASTER APPLIANCE HEAT GUNS
Tech Specs
Back To Top| Amps [Nom] | 1200 AM |
|---|---|
| Control Type | Switch (3 Pos-Off/Cold/Hot) |
| Cord Length | 6 ft |
| Fan Speed | Single |
| Flow [Max] | 23 CFM |
| Flow [Min] | 23 CFM |
| Frequency [Nom] | 60 Hz |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height [Nom] | 10.1 in |
| Length [Nom] | 9 in |
| Operating Temp. [Max] | 500 F |
| Operating Temp. [Min] | 300 F |
| Outlet Size | 1 in |
| Velocity [Max] | 3,000 ft/min |
| Voltage [Nom] | 120 VAC |
| Watts [Nom] | 1,440 W |
| Width [Nom] | 5.2 in |
| Brand | Master Appliance |
| In Stock | N |