Master Lock® 175DLH Combination Safety Padlock, Keyless Key, Brass Body, 5/16 in Dia Shackle, Combination Locking Mechanism
Description
Resettable Combination Lock. 5/16 in (8 mm) Dia, 2-1/4 in (57 mm) high, 1 in (25 mm) wide shackle. 2 in (51 mm) wide solid body padlock. Hardened steel shackle for extra cut resistance. Change key included. 4-digit dialing allows for thousands of possible combinations. Retail carded packaging, shelf pack quantity 6, master carton quantity 36.
Invoice Description
Features
Back To Top- Wide solid body for strength and reliability
- Easy to set and reset numeric combination
- Hardened steel shackle for excellent cut resistance
- 4-digit set your own combination convenience allows for thousands of possible combinations
- Combination change key included
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
Tech Specs
Back To Top| Type | Combination |
|---|---|
| Key Type | Keyless |
| Body Material | Brass |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Shackle Height | 2-1/4 in |
| Shackle Width | 1 in |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Body Width | 2 in |
| Locking Mechanism | Combination |
| Brand | Master Lock |
| In Stock | Y |