Master Lock® HDLBC0603KA4S Residential Entrance Knob Handleset, 2-3/8 in, 2-3/4 in Backset, For Door THK 1-3/8 to 1-3/4 in, 1-5/8 x 2-1/4 in Strike, 3 Grade, Polished Brass
Description
The Master Lock® No.HDLBC0603KA4S features a handleset with a biscuit style interior knob and single cylinder deadbolt with interior thumb turn. The 6-way adjustable latch fits all doors with 2-3/8 in or 2-3/4 in backset, square, rounded corners or drive-in. The deadbolt is 4-way adjustable for 2-3/8 in or 2-3/4 in backset, square, or rounded corners. This handleset and deadbolt offer ANSI grade 3 performance for exterior door applications. The polished brass finish provides a sleek appearance. The 25 mechanical 5 finish warranty provides peace of mind from a brand you can trust.
Invoice Description
Features
Back To Top- Handleset with interior biscuit style knob and deadbolt
- Handleset has 6-way adjustable latch that fits all doors 2-3/8 in or 2-3/4 in backset, square, rounded corners or drive-in
- Deadbolt with interior thumb turn is 4-way adjustable for 2-3/8 in or 2-3/4 in backset, square or rounded corners
- Biscuit style interior knob
- ANSI grade 3 performance
Tech Specs
Back To Top| Type | Residential |
|---|---|
| Brand | Master Lock |
| In Stock | Y |
| Backset | 2-3/8 in, 2-3/4 in |
| Finish | Polished Brass |
| For Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4 in |
| Grade | 3 |
| Keying | Alike |
| Keyway Type | SC1 |
| Lockset Function | Entrance |
| Lockset Performance Strength | Medium Duty |
| Material | Steel |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 6 |
| Series | HDLBC |
| Strike Dimension | 1-5/8 x 2-1/4 in |
| Strike Type | Square/Rounded Corner/Drive-In |
| Style | Biscuit |