Mayhew™ 12311 Floor Chisel Steel Floor Chisel, 3 in Steel Beveled Tip, 11-1/2 in OAL, 3 in W Blade, Steel Handle
Invoice Description
FLOOR CHISEL, 3 IN. BLADE 11IN LENGTH HEAT TREATED ALLOY STEEL MAYHEW FLOOR CHISEL
Features
Back To Top- Floor chisels are made for removal and assembly of tongue and groove flooring
- This tool is equipped with a thin, but durable blade for access to the tightest of spaces
- A shot- blasted finish allows for a comfortable grip on the chisel, and a rust- preventative coating is added to ensure a long usage
Tech Specs
Back To Top| Finish | Sand Blasted |
|---|---|
| Stock Shape | Hex |
| Stock Size | 3/4 in |
| Tip Type | Beveled |
| Brand | Mayhew |
| In Stock | Y |
| Blade Width | 3 in |
| Handle Material | Steel |
| Material | Alloy Steel |
| Overall Length | 11-1/2 in |
| Tip Material | Steel |
| Tip Size | 3 in |
| Type | Floor Chisel |