Midland Industries 30467 Short Shank Hose Swivel Adapter, 5/8 x 3/4 in, Barb x FGH, Brass, Import
Invoice Description
HOSE BARB 5/8INX FEMALE GHT W/SWIVEL, ID 5/8, THREAD 3/4,BRASS,STANDARD, BRASS PIPE HOSE BARBS
Tech Specs
Back To Top| Type | Short Shank |
|---|---|
| Nominal Size | 5/8 x 3/4 in |
| End Style | Barb x FGH |
| Pressure Rating | 75 psi |
| Temperature Rating | 35 to 100 deg F |
| Material | Brass |
| Dimensions | 1-1/2 in L |
| Brand | Midland Industries |
| In Stock | Y |
| Domestic/Import | Import |
| Fitting/Connector Type | Adapter |