Midwest Control Devices ST25 Safety Valve, 1/4 in Nominal Size, 1/4 in Male NPT End Style, 135 psi Pressure Rating
Tech Specs
Back To Top| Type | Safety Valve |
|---|---|
| Series | ST25 |
| Nominal Size | 1/4 in |
| End Style | 1/4 in Male NPT |
| Pressure Rating | 135 psi |
| Flow Rate | 124 scfm |
| Port Type | NPT Inlet |
| Media | Air |
| Body Material | Brass |
| Spring Material | Zinc Plated Music Wire |
| Softgoods Material | Silicone/Flurocarbon |
| Actuator Type | Pull Ring |
| Temperature Rating | 250 F |
| Brand | Midwest Control Devices |
| In Stock | N |