Milton® 684 600 Air Compressor Tank Valve, 1/8 in, MNPT, 200 psi, Brass
Description
1/8 in MNPT Tank Valves are designed for use in filling vessels with air. Standard valve core with plastic cap measures at 1 in OAL. Maximum pressure of 200 psi. Cap thread size of 0.305 to 32.
Invoice Description
Features
Back To Top- Ideal tank valve prevents air from leaking out while allowing for air to pass through for inflation
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Dimensions | 0.99 in L x 0.44 in W x 0.44 in H |
| End Style | MNPT |
| Length | 1 in |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/8 in |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Series | 600 |
| Brand | Milton |