Milwaukee® 6141-30 Lock-On Corded Small Angle Grinder, 4-1/2 in Dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, Black/Gray/Red
Description
The 11 amp 4-1/2 in. small angle grinder (Paddle, lock-on) delivers up to 3X more durability and up to 50% more power than the competition. With a 1,400 MWO motor that powers through the toughest jobs, the 6141-30 is the perfect match for industrial users. A grip circumference measuring a full 2 in. less than the competition, this Milwaukee grinder provides more control and less fatigue throughout the day. Featuring a 100% tool-free design, this grinder allows the user to change all accessories, including hubbed product, without a wrench. in addition, the tool-free, burst resistant, adjustable guard allows users to make quick guard installations and adjustments.
Invoice Description
Features
Back To Top- provides maximum performance and durability
- Slim paddle design for increased control and reduced user fatigue
- Tool-free accessory change easily change all accessories without a wrench
- Tool-free adjustable guard provides quick guard installations and adjustments
- Advanced airflow system maximizes airflow and reduces debris ingress, improving motor life and performance
- Debris baffles - protect internal components by deflecting damaging debris out of the airflow at the intake vents
- Compatible with multiple grinder guards and flanges
Tech Specs
Back To Top| Type | Lock-On |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8/2011 |
| Speed | 11000 rpm |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Amperage Rating | 11:00 AM |
| Housing Material | Metal/Plastic |
| Color | Black/Gray/Red |
| Cord Type | 8 ft |
| Control Type | Paddle Switch |
| Dimensions | 13-13/16 in L |
| Brand | Milwaukee |
| In Stock | N |
| Handle Type | Rat Tail |
| Tool/Kit | Kit |