MMM 28059L Light Pattern Pipe Coupling, 1/4 in Nominal, FNPT End Style, Brass, Import
Invoice Description
BRASS PIPE COUPLING 1/4IN 103A-B
Features
Back To Top- Fair resistance vibration
- Used with brass, bronze, copper, steel, aluminum and iron pipe
- /- 0.02 tolerance on all dimensions
- 1/4-18 thread size
- Fittings are completely interchangeable with full pattern fittings, but have been modified in some way
- Modification is usually in the length of the pipe threads
Tech Specs
Back To Top| Type | Light Pattern |
|---|---|
| Nominal Size | 1/4 in |
| End Style | FNPT |
| Material | Brass |
| Temperature Rating | -65 to 250 deg F |
| Brand | MMM |
| In Stock | N |
| Domestic/Import | Import |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Hex Size | 0.63 in |
| Length | 0.88 in |
| Pressure Rating | 1200 psi |